Vispasaules ekonomika

Ekonomika, jeb ekonomikas sistēma ir vārds ar ko apzīmē vispasaules ražošanas izplatīšanas, patērēšanas un maiņas kopsummu noteiktam produktu daudzumam, ko tad parasti mēra valdības vai lielās finanšu organizācijas. Katra valsts ik gadu apkopo ekonomiskos rādītājus par savu reģionu norādot dažādus ekonomikas rādītājus un mērījumus, kā iekšzemes kopproduktu, pārdoto preču apjomu, bezdarba līmeni, uzņēmumu skaitu, un citus līdzīgus rādītājus. Un tad saliekot visus šos rādītājus kopā mēs varam iegūt aptuvenu vispasaules ekonomikas stāvokli. Zemeslodes ekonomika pašlaik gadā apgroza 77 triljonus dolāru, kas tad arī ir nominālais iekšzemes kopprodukts. Uz zemeslodes ir 7.3 miljardi iedzīvotāju, vairāk kā 200 miljoni uzņēmumu, un kopējais parādu slogs kas sasniedz pat 200 triljonus dolāru. Pasaulē ir vairāk kā 40 tūkstoši lidostu, 3.3 miljardi mobilo telefonu un 3 miljardi interneta lietotāju. Pasaulē ir vairāk kā 1.1 miljards vieglo automašīnu un mēs tērējam aptuveni 2% no vispasaules iekšzemes kopprodukta militārām vajadzībām. Visā pasaulē tiek saražots gadā aptuveni 21 Gigawats elektroenerģijas un iztērēti 80 miljoni bareli naftas vienā, kā arī tiek sadedzināti 2.5 tūkstoši kubikkilometru gāzes. Mēs katru gadu eksportējam starp valstīm vismaz 12 triljonus eiro vērtas preces, un pievienojam 5 triljonus dolāru jau tā augstajam kredītu kalnam. Un tie jau nav nekādi ātrie kredīti bet gan ilgtermiņa kredītsaistības!

Bet visinteresantākais ir tas, ka vispasaules ekonomika aug visai vienādā ātrumā ar aptuveni 3.4% pieaugumu katru gadu un pat nesen piedzīvotā ekonomikas krīze nav ekonomiku apstādinājusi un tikai 2009. gads piedzīvoja nelielu kritumu, bet kopš tā laika atkal turpinās tikai izaugsme. Šī nemitīgā izaugsme ir ļāvusi pasaulē 10 miljoniem cilvēku nopelnīt vairāk kā 1 miljonu dolāru un 1.5 tūkstošiem cilvēku nopelnīt vairāk kā 1 miljardu dolāru, bet skatoties uz otru pusi tad 3.2 miljardi iedzīvotāju pasaulē katru dienu saņem mazāk kā 2 dolārus dienā. Un šāda izaugsme parāda to, ka tās krīzes, ko mēs piedzīvojam, jo domājam, ka nu ekonomika tikai slīdēs uz leju, patiesībā ir tikai nieks un pēc pāris gadiem noteikti atgriezīsies atkal ekonomikas izaugsme un turpināsies cilvēku dzīves līmeņa paaugstināšanās.

Vienīgais, kas man nepatīk ir tas, ka pasaules iedzīvotāji kopumā pārāk daudz aizņemas, jo 200 triljonu kredīts attiecībā pret 77 triljoniem iekšzemes kopproduktu noteikti ir par lielu, un to mums vajadzētu nedaudz samazināt, kā arī, būtu jānodrošina jaunattīstības valstis un to darbaspēks ar pienācīgiem atalgojumiem, jo 2 dolāri dienā ir krietni par maz, lai ar šādu naudu varētu nodrošināt visu, kas cilvēkam nepieciešams. Kredīts noteikti ir laba lieta, jo ļauj saņemt naudu no investoriem un reizē arī dod investoriem iespēju nopelnīt, bet vai mums tomēr vajadzētu tik daudz aizņemties? Manuprāt tādas iespējas, kā investori ir daudz labākas un ja jau tas strādā uzņēmumos, varbūt to ir iespējams arī kaut kādā veidā nodrošināt citās jomās, jo ar investīcijām arī investori nopelna daudz vairāk nekā ar kredītiem un šo kredītu izsniegšanu.